Okulary przeciwsłoneczne a sporty zimowe

Zima kojarzy się z Bożym Narodzeniem oraz feriami zimowymi, które wiele ludzi spędza w górach, na stokach narciarskich. Narciarstwo, skateboarding czy spacery na rakietach śnieżnych są lubiane przez całe rodziny. Prócz niezbędnych sprzętów muszą pamiętać o ciepłej odzieży, prowiancie – najlepiej gorących napojach. Poza tym powinno się inwestować w odpowiednie, specjalistyczne okulary przeciwsłoneczne. Sklep internetowy z optycznym asortymentem lub butiki ze sprzętem sportowym mają odpowiednie egzemplarze. W przypadku wady wzroku lepiej udać się do optyka, gdzie w okularach uwzględniona zostanie wada. Jeśli nasze oczy są w porządku, możemy pójść do sklepu sportowego.

Jakie okulary trzeba wybrać?

Narciarze wybierają najczęściej żółte i pomarańczowe okulary przeciwsłoneczne

Autor zdjęcia: jurvetson

Wygląd odgrywa dużą rolę, jednak nie jest najważniejszy. Należy wybrać dobrej jakości soczewki, które mają filtry polaryzacyjne i powłoki antyrefleksyjne. Barwy szkieł odrywają wielką rolę. Każdy kolor odpowiada za inne właściwości. Narciarze wybierają najczęściej żółte i pomarańczowe okulary przeciwsłoneczne. Sklep powinien poinformować, na co działają – poprawiają kąt widzenia przy mizernym oświetleniu, np. w pochmurny dzień. Są też soczewki o brązowych, szarych i szarozielonych barwach, które kolejno zapobiegają oślepieniu przez mocne promienie słoneczne i nie zmieniają kolorów otaczających przedmiotów.

Dlaczego okulary słoneczne są potrzebne na stoku?

Nie tylko ze względu na ochronę przed słońcem, ale również bezpieczeństwo na stoku. Jeśli nie potrafimy właściwie ocenić odległości między innymi narciarzami lub drzewami, możemy ulec wypadkowi. Błyski i miraże na śniegu oślepiają – możemy zderzyć się z innym sportowcem. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a zapominają o tym ci, którzy kupują okulary przeciwsłoneczne. Sklep i jego pracownicy powinni ostrzec kupującego przed skutkami spowodowanymi złymi szkłami.